Lezárult az a 2,9 millió eurós összköltségű LIFE projekt, amelynek keretében elkészült a BorsodChem Zrt. és Kazincbarcika önkormányzatának közös, éghajlatváltozási sérülékenyvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája – közölte az vállalat pénteken az MTI-vel.
A Miskolci Egyetem koordinálásával megvalósult programban egyebek mellett létrejött egy módszertani útmutató és egy vízgazdálkodási modell is – ismertette a cég közleményében. Ennek célja a helyi szintű klímakockázatok mérséklése mellett az is, hogy példájukkal érdemben segítsék más önkormányzatok és helyi vállalatok közös klímaalkalmazkodási stratégiájának létrehozását.
Kazincbarcika önkormányzata és a vegyipari vállalat a helyi intézkedések támogatására egy klímaalapot indított el, valamint elkezdték az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjainak beépítését a város és a vállalat érintett szabályozásaiba, működési gyakorlatába
– tájékoztattak.
A projektben a villámárvizek megelőzésére két rönkgátat építettek, emellett a város képviselőtestülete határozatot fogadott el Kazincbarcika és a cég közös hőségriadó tervéről is. A Kazincbarcikán megvalósuló intézkedések egyebek között az esővíz-gazdálkodást, a zöldfelületek bővítését, zöldtetők létrehozását, a korábbi ipari területek átalakítását, ökológiai folyosó létrehozását és a városi öntözési terv klímaszempontú frissítését is érintik – olvasható a közleményben.
A különböző “szürkevizek”, mint az ipari szennyvíz, a települési csapadékvíz és kezelt települési szennyvíz újrahasznosítása, valamint a cég vízfelhasználásának optimalizálása érdekében egy vízkezelő berendezés prototípust hoztak létre.
A projektben a városi faállomány és a helyi kis vízfolyások nyilvántartása is megtörtént, az eredményekről pedig ismertető oktatási és képzési programokat tartottak.
A közlemény szerint a programhoz az Európai Unió (EU) 1,6 millió eurós támogatást adott, megvalósításában a HungaroMet Zrt., a GeoGold Kárpátia Kft. és a KÖVET Egyesület is közreműködött.
A projekt honlapján ismertetik: az együttműködés az EU LIFE programja, a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. és az Energiaügyi Minisztérium támogatásával valósult meg, amelyhez a nemzeti önerőtámogatás 22,5 százalék, azaz mintegy 652,5 ezer euró volt.
A nyilvános cégadatok szerint a BorsodChem Zrt. nettó árbevétele tavaly 2,247 milliárd euró, míg két évvel ezelőtt 3,052 milliárd euró volt. A cég 2023-ban 20,163 millió eurós veszteséggel, 2022-ben 201,823 milliós nyereséggel zárt.
(MTI)