forint, pénz, fizetés, infláció, gazdaság

Így reménykedünk, vágyunk és félünk 2024-ben – egy átfogó felmérés szerint

Ország

Ez évben is közzétette felmérését a Policy Solutions, és most is egyik fő céljuk, hogy kutatásukkal hozzájáruljanak a magyar társadalom mélyebb megértéséhez, ezáltal segítsenek abban, hogy Magyarország fejlődése olyan politikára épüljön, amely tükrözi és kezeli az állampolgárok legfontosabb gondjait.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az életkor, a nem, az iskolai végzettség és településtípus alapján reprezentatív felmérést végeztek, 1000 embert kérdeztek meg személyesen. A politikai csoportosításoknál csak azokat a táborokat emelték ki, amelyek létszáma a választási részvételüket ígérők között elérte az 5 százalékot. Felmérésük eredményeiből képet kapunk – többek között arról – hogyan változott az anyagi helyzetünk az elmúlt évben, ugyanakkor azt is megmutatja, hogy mit tart a hazai lakosság az ország problémái közül jelenleg a legsúlyosabbnak.

Alacsony bérek, magas árak,  az egészségügy na meg a korrupció 

A megkérdezettek  Magyarország legfontosabb kihívásainak az alacsony béreket, a magas árakat és az egészségügyi ellátás minőségét tartják. A Fidesz-szavazókat leginkább a megélhetési gondok, míg a  Tisza  támogatóit a korrupció aggasztja.A megkérdezettek fele, 50 százalék, arról számolt be, hogy anyagi helyzete stagnál, míg 46 százalékuk úgy észlelte, hogy romlott.

Akik kevésbé érzik, hogy rosszabbul megy nekik

A pártpreferenciák alapján a kormánypártok támogatóinak 28%-a tapasztalta anyagi helyzetének romlását, míg a Tisza Párt szavazóinak 59%-a, a DK támogatói közül 57%-a, a Mi Hazánk szimpatizánsainak 58%-a számolt be erről. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP szavazóinak 66%-a stagnáló helyzetet érzékelt,  6%-uk  pedig javulást. Összességében, fogalmazza meg a tanulmány, a gazdasági nehézségek elhúzódásáért a kormányt, és egyre kevésbé a háborút vagy az EU-t teszik felelőssé a magyarok.

Remények

A válaszadók 6 százaléka véli úgy, hogy 2025-ben könnyebb lesz, javulni fog a pénzügyi helyzete, míg 36 százalék inkább a lejtmenetre készül. A megkérdezettek közel fele, 49 százalék, nem számít változásra. A Fidesz-KDNP támogatói valamivel derűlátóbban tekintenek a jövőbe, mint az ellenzéki pártok hívei:10 százalékuk várja anyagi helyzetének javulását 2025-re.

Akkugyárak, nagyon úgy tűnik, hogy ezt nem akartuk

A kérdésre, miszerint „Ön egyetért vagy nem ért egyet azzal, hogy Magyarországon akkumulátorgyárak épüljenek?”, a válaszadók döntő többsége, 69 százalék nemleges választ adott. Csupán 25 százalék vélte úgy, hogy helyes akkumulátorgyárakat telepíteni az ország különböző részeire. Míg a Fidesz-KDNP szavazóinak 49 százaléka nem támogatja az új gyárak létrehozását, addig a Tisza Pártnál ez az arány 78 százalék, a Demokratikus Koalíció szavazói közül 79 százalék, a Mi Hazánk esetében pedig 80 százalék. A pártnélküliek körében is hasonló tendencia figyelhető meg, 73 százalékuk nem kér az új gyárakból.

(Policy Solutions)