Közel fél millió euróból, egy, az Interreg Magyarország-Szlovákia Program támogatásával megvalósuló akcióterv részeként turisztikai és kulturális fejlesztések valósulnak meg az Edelényi Kastélyszigeten – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
A tájékoztatás szerint az akcióterv célja a gömöri turisztikai desztináció komplex fejlesztése magyar és szlovák partnerek együttműködésében. A program kiemelt célja a határon átnyúló turisztikai kapcsolatok erősítése, az élményalapú turisztikai kínálat fejlesztése, valamint a térség kulturális, természeti és aktív turisztikai értékeinek jobb bemutatása.
Hozzátették, a “Make GMR Great Again” elnevezésű” akcióterv infrastrukturális fejlesztéseit az úgynevezett #gemer2 projekt keretében valósítják meg, aminek három fejlesztési pillére a kulturális örökség, a természeti értékek valamint az aktív és kerékpáros turizmus összekapcsolását szolgálja.
Az egyik részeként az Edelényi Kastélysziget csaknem 500 ezer euró értékű fejlesztési forráshoz jut. A beruházás során megújul a kastély kiállításának szakmai és vizuális tartalma, interaktív és digitális elemekkel bővül a látogatói élmény, elkészül a kastély és a kastélykert háromdimenziós modellje, valamint animációs videós tartalmak is készülnek. Emellett fejlesztik az időszaki kiállítóteret, tematikus szabadulószobát alakítanak ki, továbbá korszerű informatikai, audiovizuális, valamint kiállítási eszközöket szereznek be.
A közlemény szerint a fejlesztések célja, hogy az Edelényi Kastélysziget hosszú távon is versenyképes, modern és élményközpontú kulturális attrakcióként járuljon hozzá a térség turisztikai vonzerejének növeléséhez.
Az akcióterv teljes költségvetése meghaladja a 3,8 millió eurót, amelyből az Európai Unió több mint 3 millió euró támogatást biztosít. A program megvalósítása 2029 augusztus végéig tart, míg az Edelényi Kastélyszigetet érintő fejlesztések várhatóan 2028 októberéig fejeződnek be – áll a közleményben.