Kétnapos villamosmérnöki és mechatronikai konferencia kezdődött március 9-én, hétfőn a Műszaki Karon, melynek kiemelt témája a robotika.
Japán, török és portugál résztvevője is van a villamosmérnöki és mechatronikai konferenciának, amelyet nyolcadik alkalommal rendeztek meg a Debreceni Egyetem Műszaki Karán.
– A konferencia jó alkalom arra, hogy a tanszék bemutatkozzon a külföldi partnereknek és az ipar oldaláról érkező képviselőknek. A Műszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszékén folytatódnak az elektromos hajtású járművekkel kapcsolatos kutatásaink, de fontos terület az intelligens épületeket, intelligens terekben lévő épületeket érintő kutatások is. Az Európai Uniótól felkérést kaptunk az intelligens épületek adatfeldolgozásával kapcsolatos szabvány kidolgozására, amely a következő két év feladata lesz – tájékoztatott Husi Géza dékánhelyettes, a Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék vezetője.
A Budapesti Műszaki Egyetemmel és japán partnerekkel is együtt dolgoznak a Debreceni Egyetem szakemberei a robotikai kutatásokban, amelyek az intelligens tereket és a háztartásokban is használható robotokat egyaránt érintik. Korondi
Péter, a BME professzora a konferencián beszámolt arról, hogy a legfrissebb tudományos vizsgálatok azzal foglalkoznak, miként tudja egy robot szavak és verbális utasítások nélkül elérni, hogy az ember kövesse a szerkezetet – egy portásrobot esetében ez azt jelenti, hogy a gép kinyitja az ajtót a látogatónak, behívja és mutatja is az utat az ember előtt.
Korondi Péter részt vesz a világhírű MOGI kutyarobot fejlesztésében is, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy a dizájnerek már legalább száz ötletet készítettek a robot külalakjára vonatkozóan, melyek közül majd a felhasználók szavazhatják meg a legélethűbb változatot.
unideb.hu