A Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának hallgatói részt vettek a Lakiteleki Hungarikum Liget által szervezett Kossuth Kollégiumban, ahol tavaly októberben pénzügyi tudatosság felmérést végeztek. A kutatás célja a pénzügyi tudatosság szintjének felmérése volt, melynek eredményeit egy zárókonferencián mutatták be.
A konferencián a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karát Horváthné Dr. Csolák Erika tanárnő vezetésével három gazdálkodás-menedzsment szakos hallgató, Árvai Enikő, Bazsa Brigitta és Kapitány Réka képviselte, akik részletesen bemutatták kutatásuk eredményeit és tapasztalataikat.
1357 kérdőív
A kutatás eredményei szoros összefüggésben állnak a pénzügyi tudatosság elterjedésével és annak fontosságával a modern társadalomban. A kutatók arra fókuszáltak, hogy milyen ismeretekkel rendelkeznek a különböző településeken élő emberek a pénzügyi döntések meghozatalában, hogyan kezelik pénzügyeiket, és milyen hatással van a pénzügyi tudatosság a mindennapi életükre. A felmérés során megkérdezett 1357 személy a kutatás hét napja alatt válaszolt a kérdőívekre, amelyeket a kutatásban résztvevő közel 100 hallgató és oktató töltetett ki. A válaszok segítenek abban, hogy jobban megértsük a magyar lakosság pénzügyi viselkedését és a pénzügyi edukáció szükségességét.
Gyakorlatban is
A kutatásban résztvevő hallgatók számára nemcsak a szakmai fejlődés volt fontos, hanem a kutatás gyakorlati alkalmazása is. A kutatás során szerzett tapasztalatok segítettek nekik abban, hogy a jövőben magabiztosabbak legyenek a szakmai életben, különösen olyan területeken, amelyek a pénzügyekkel és a gazdálkodás-menedzsmenttel kapcsolatosak. Továbbá a kutatás témája egyes hallgatók számára olyan inspirációt adott, hogy az abból származó eredményeket TDK dolgozataikban és szakdolgozataikban is felhasználják, tovább mélyítve tudományos kutatásukat ezen a fontos területen. A kutatás szakmai vezetője Dr. Domokos László, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának oktatója volt, akinek munkáját Dr. Harangozó Zsolt támogatta. Az ő irányításukkal a kutatás sikeresen lezajlott, és eredményei nemcsak tudományos szempontból fontosak, hanem gyakorlati jelentőséggel is bírnak, mivel a pénzügyi tudatosság növelése hozzájárulhat a társadalom általános gazdasági stabilitásához és a személyes pénzügyi döntések javításához.
Kiadvány is készült
Az esemény zárásaként bemutatott kiadvány, amely összegzi a kutatás eredményeit, részletesen tartalmazza a felmérés során gyűjtött adatokat, valamint a kutatásban résztvevő hallgatók tapasztalatait és javaslatait. A kiadvány célja, hogy szélesebb közönség számára is elérhetővé tegye a kutatás eredményeit, és hozzájáruljon a pénzügyi tudatosság növeléséhez. Az ilyen kutatások segíthetnek abban, hogy a pénzügyi edukáció és tudatosság elterjedjen, ezáltal erősítve a társadalom gazdasági stabilitását és a pénzügyi döntések megalapozottságát.
(Miskolci Egyetem)