Szombattól nincs többé orosz gáz Ausztriában. Az osztrák OMV megerősítette, hogy a Gazprom leállította a szállításokat. Az ország gázimportjának jelentős részét, mintegy 80 százalékát, oroszországi szállítások biztosították. Érthető hát, hogy az ellátásbiztonság kérdése felmerül.
A döntés hátterében egy jogvita húzódik, az OMV és a Gazprom között. Az elmúlt napokban egy választott bíróság 230 millió eurós kártérítést ítélt meg az osztrák cégnek. Az osztrák vállalat jelezte, hogy ezt az összeget a gázszállítások kifizetésére szánja, ennek ellenére döntött az orosz cég a csap elzárása mellett.
Ausztria felkészült a leállásra
Az OMV -t és így Ausztriát sem érte mindez váratlanul, hiszen felkészülten fogadta az orosz gázszállítás megszakítását. Az osztrák vállalat alternatív forrásokat biztosított, így a gáztárolók jelenleg közel 90%-ban megteltek. Mindez egy évre elegendő lehet az ország számára. A pótlólagos gáz Norvégiából, Ausztria saját termeléséből, valamint cseppfolyósított formában érkezik Németországon vagy Olaszországon keresztül.
Nehammer kancellár megnyugtatja az osztrákokat
A kancellár péntek este közzétett bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az osztrákoknak nincs okuk aggódni, senki sem fog megfagyni a tél folyamán, mivel az ország jól felkészült a helyzetre. Nehammer hangsúlyozta, hogy Ausztria nem engedi magát zsarolni.
Uniós védőháló
Az Európai Unió 2022-ben hozott rendeletet a gáztárolók feltöltéséről, hogy az orosz-ukrán háború okozta energiaválság hatásait csökkentse. A tagállamoknak kötelezővé tették, hogy a tél előtt a tárolókat legalább 90%-ban feltöltsék. A rendelet előírta azt is, hogy a tagállamok területén található föld alatti gáztárolókat a 2022/2023-as tél kezdete előtt a kapacitásuk legalább 80%-áig, a következő évek téli hónapjai előtt pedig 90%-ig fel kell tölteni.
Teli tartályokkal a télnek
23 -ra a feltöltöttségi szint egész évben jelentősen magasabb volt, mint az azt megelőző években. A 2024/2025-ös téli időszakába pedig úgy lépett Európa, hogy a tartályok továbbra is csaknem tele voltak. A gáztárolók rekordmértékű feltöltése nemcsak az energiaellátás biztonságát garantálta, hanem az EU szolidaritását is erősítette.
A négyek
Az uniós tagállamok nagyobb hányadának van gáztárolója, ezzel együtt a teljes uniós kapacitás közel kétharmadát négy ország: Németország, Olaszország, Franciaország, Hollandia tárolói biztosítják.
Tárolólétesítménnyel nem rendelkező országok
Azoknak a tagállamoknak, amelyek nem rendelkeznek tárolóval, az éves belföldi gázfogyasztásuk 15%-ának megfelelő mennyiségű földgázt más országokban található készletek formájában kell betárolniuk. Mivel a kisebb és nagyobb tárolókapacitással rendelkező tagállamok együttműködnek, így gondoskodni tudnak a megfelelő készletekről. Ez a mechanizmus erősíti az uniós gázellátás biztonságát és biztosítja az uniós tárolókapacitások feltöltésével kapcsolatos pénzügyi terhek megosztását is.