Mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia városi felhasználásáról szóló mintaprojekt indul Miskolcon

Helyi hírek

A mesterséges intelligencia (MI) városi szintű felhasználását szemléltető mintaprojekt indul Miskolcon, kiemelt figyelmet fordítva a gazdaságélénkítés, az oktatás, a digitális kompetenciafejlesztés és a turizmus területeire.

A témában többek között a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos tartott sajtótájékoztatót szerdán a vármegyeszékhelyen.

Palkovics Lászlót a rendezvényen a róla készült, MI által generált avatár vezette fel egy rövid ismertetővel a technológiában rejlő lehetőségekről. A bevezető után a politikus elmondta, egyelőre Miskolc vezetése az egyetlen, amely kezdeményezte azt, hogy “ezentúl a várost adatalapon próbálja irányítani”.

Úgy fogalmazott, az, hogy mi történik a jövőben, jelentős részben a múltbéli tapasztalatokon múlik. Hozzátette, a városi cégek adatai alkalmasak arra, hogy az önkormányzat az MI felhasználásával megtervezhesse a település jövőjét, és irányíthassa annak aktuális rendszerét.

Palkovics László közölte, ez a kormány szándékával is megegyezik. Mint mondta, az úgynevezett MI-alapú kormányzás egyik eleme az, hogy hogyan tudják a helyi közösségek életét a technológia alkalmazásával befolyásolni.

A kormánybiztos elmondta,

az MI-alapú kormányzáshoz – mely lényeges eleme az ország 2020-as MI-stratégiájának – többek között rendezni kell az ország adatvagyonának kezelését, és be kell indítani annak “adatgazdaságát”.

Hozzátette, az Európai Unió (EU) AI act című rendelethalmaza egyértelműen szabályozza azt, hogy mit jelent az MI alkalmazása az egyes tagállamokban.

Közlése szerint a kormány átdolgozta az ország 2020-as MI-stratégiáját és hamarosan lezárják a stratégiai fejlesztés folyamatát. Ez a dokumentum fogja meghatározni a gyorsan fejlődő terület következő egy évét – mondta.

Palkovics László ismertette,

a stratégiának lényegi része lesz a többek között az adatvagyonnal való gazdálkodás, a technológiai hátteret jelentő kapacitások létrehozása és a különböző támogatási folyamatokat jelentő “alapozó pillérek”.

Kiemelte a technológiáról szóló párbeszéd fontosságát, majd úgy fogalmazott, ha felelősen használjuk a technológiát, “annak nincsenek negatív részei, csak előnyei vannak”.

Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület – Fidesz-KDNP) a sajtótájékoztatón azt mondta, a következő években Miskolcnak újra kell értelmeznie magát, és acélvárosból okosvárossá, a Bükk városává kell válnia.

Ennek a törekvésnek fontos részei az innovációk, a település jövőjének pedig meghatározó elemei az új gondolatok és technológiák – jegyezte meg, utalva az MI alkalmazhatóságára a városüzemeltetésben, a közbiztonság megerősítésében vagy a helyi tömegközlekedés megszervezésében. Hozzátette, Miskolc minden évben egyszer konferenciát fog rendezni az MI-ről, ahol egyebek mellett megvizsgálják majd a város kitűzött és elért céljait.

Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem (GDE) elnöke többek között arról beszélt, az MI elterjedésével “új utak nyílnak meg mind az egyének, mind a közösségeknek hasznára”. Az új technológia által nyújtott lehetőségeket ki kell használni, és az a teljes közgondolkodást át fogja formálni – mondta.

Szerinte az MI használatával nemcsak a cégek, hanem az önkormányzatok is hatékonyabbá válhatnak. Ismertette, a GDE öt éve indította el mesterségesintelligencia-tudásközpontját, melynek célja, hogy kutatásokkal, alkalmazások fejlesztésével és tudatosítással segítsék az egyéneket, a vállalkozásokat és a közigazgatást.

A sajtótájékoztató moderátora a város saját, MI által generált, M.I.SKOLC néven bemutatkozó avatárja volt. Az esemény előtt Palkovics László, Tóth-Szántai József és Dietz Ferenc aláírták az MI városi szintű felhasználását szemléltető mintaprojektről szóló együttműködési megállapodást.

A városháza sajtóosztálya MTI-hez eljuttatott sajtóanyaga szerint a kezdeményezésben a város a GDE Mesterséges Intelligencia Tudásközpontjával (GDE-MIT) és az Energiaügyi Minisztériummal működik majd együtt.

(MTI)