A kombucha készítése házilag sem ördöngösség

Gasztro

Ezelőtt pár évvel még a hírét sem hallottuk, most pedig – kis túlzással – a csapból is kombucha folyik. Az alábbiakban összefoglaljuk mit is kell tudni erről a “szuper élelmiszerről”, sőt megmutatjuk, hogy készíthetjük el otthon.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az alapja a cukrozott tea, amelyhez hozzáadnak egy kombucha kultúrát, más néven SCOBY-t (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast). A SCOBY baktériumok és élesztők szimbiotikus kultúrájából áll, amely az erjedés során a cukrot etanollá és szén-dioxiddá alakítja. Ennek köszönhetően az ital enyhe alkoholtartalmú, amely általában 0,5-2% között mozog.

Az, hogy valóban csodaszer-e  vagy csak a sajtója jó, nem eldöntött.

Hagyományosan úgy tartják, hogy a kombucha energiát ad és javítja az általános közérzetet, ezenkívül segíthet a vérnyomás szabályozásában és csökkentheti a szívroham kockázatát, de támogatja az emésztést és elősegítheti az egészséges bélflóra fenntartását.

Végy egy liter teát..

Először készítsünk egy liter teát, amelyhez kb. 4 evőkanál cukrot adunk. A teát hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni, majd adjunk hozzá 150-250 ml indító folyadékot és a SCOBY-t. Az edényt fedjük le egy kendővel vagy kávészűrővel, és gumiszalaggal rögzítsük, hogy a gomba levegőhöz jusson. Az így elkészült  kombucha 1-2 hét után fogyasztható,

 Figyeljünk a higiéniára.

Legyen tiszta minden eszköz, ne használjunk fémet.

A több nem jobb.

A  napi fogyasztást fokozatosan növeljük, figyelve, hogyan reagál a szervezet.

Mellékhatásokról gyakorlatilag nem esik szó

Vannak akiknél fogyasztása fejfájást, gyomorpanaszokat vagy enyhe hasmenést okozhat, ha ezek a tünetek nem múlnak el, csökkentsük az adagot vagy hagyjuk el teljesen. Candida-fertőzés esetén fogyasztása elővigyázatosságot igényel, hiszen a kombucha is tartalmazhat Candida élesztőgombákat.