Stephen Hawking írásait és személyes tárgyait nemzeti értékként őrzik meg az örökkévalóság számára

Európa

Stephen Hawking tudományos írásait és személyes tárgyait nemzeti értékként őrzik meg az örökkévalóság számára a Cambridge-i Egyetemen és a londoni Science Museumban (Tudományos Múzeum).

A tárgyak között gyerekkori levelek, televíziós szerepléseinek leiratai, és a tudósnak a fekete lyukak terén végzett úttörő kutatását rögzítő munkái is szerepelnek. A gyűjteményben szereplő tudományos írásai és munkatársaival való levelezései rögzítették különleges elméje működését, az idők során folyamatosan javított elméleteit és ötleteit.

A 10 ezer oldalas archívumot a Cambridge-i Egyetem könyvtárában őrzik meg az örökkévalóság számára, egykori irodáját pedig a londoni Science Museumban állítják ki a következő évben néhány választott ereklye mellett. Láthatóak lesznek a tudós egyedi gyártású kerekesszékei, beszédszintetizátora, irodai bútorai – közölte a BBC hírportálja.

A néhai tudós fia, Tim Hawking elmondása szerint a család örömmel vette, hogy apja életművét és emlékeit megmentik a jövő generációi számára.

“Apánk nagyon elégedett lenne. Élete során nagyon fontos volt számára, hogy a tudomány a lehető legtöbb ember számára elérhető legyen, demokratizálódjon, ne csak kevés kiváltságos számára őrződjön meg” – mondta.

A gyűjtemény részét képezi egy levél, amelyet Stephen Hawking hatéves korában írt apjának. A számos áthúzást tartalmazó gyerekes írás egy kalózról szóló történetet mesél el, az aláírásban a kisfiú Stephen “öleléssel és puszival” zárja sorait.

Hawking rendszeres levélíró volt: kommunikált így pápákkal, amerikai elnökökkel és Nobel-díjasokkal. A levelek ugyanakkor rávilágítanak kézírásának romlására betegsége 1963-as diagnosztizálását követően.

A tudós rendszeresen szerepelt különböző televíziós programokban, például az Agymenők, a Star Trek és  A Simpson család című sorozatokban. Ezen szereplések szövegkönyvét is megőrzik az archívumban.

MTI